Dani sjećanja na Genocid u Srebrenici

JU Specijalna biblioteka Behram-beg

Ove godine je u Tuzli u proširenom sastavu, zajednički, s više institucija obilježeno sjećanje na Genocid u Srebrenici, simbolična imena ”Dani sjećanja na Genocid u Srebrenici”. U organizaciju su učestvovali: Medžlis Islamske zajednice Tuzla, kao glavni nosilac programa obilježavanja, JU Specijalna biblioteka ”Behram-beg”, Institut za društvena i religijska istraživanja Tuzla, JU Bosanski kulturni centar Tuzlanskog kantona, Udruženje građana ”Prosvjetitelj” i Neformalna grupa građana ”8372 za Srebrenicu”.

Održano je nekoliko programa, a prvi je bio u  ponedjeljak, 1. jula, u galeriji Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona u Tuzli. U pitanju je izložba ”Mrtvare”, koja poziva na istinu i sjećanje. Izložba je zajednički projekat Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari i poznatog bh. fotografa Armina Durguta, koja je prvi put postavljena u Tuzli, a na otvaranju izložbe su govorili: glavni imam hafiz Ahmed-ef. Huskanović, Benjamin Bajrektarević, Amir Kulaglić, Faruk Ibrahimović. Od 2019. godine tim Memorijalnog centra Srebrenica prikuplja predmete koji su pripadali žrtvama genocida u Srebrenici. Među najčešće pronađenim predmetima na lokacijama skrivanja Bošnjaka su cipele. Svakako da posebno mjesto među njima zauzimaju ”mrtvare”. To je obuća koja je u enklavu putem konvoja humanitarne pomoći dolazila u Srebrenicu. Naziv ”mrtvare” dobile su po priči da su se ljudi koji su umirali na Zapadu sahranjivali u toj obući. Nakon što se priča proširila po gradu, od tada su ih svi tako zvali. Svako ko je preživio opsadu Srebrenice na pomen tog imena, zna o čemu se radi.

Drugi događaj, također, održan je u BKC-u u Tuzli, 3. jula, a u pitanju je promocija knjige Husejina Omerovića ”A bili su samo djeca: Zločini nad djecom Vlasenice 1992–1995”. Na promociji, pored autora, govorili su: Nermin Mujkanović, Hajrudin Mešić i Hazim Mujćinović. ”Ova knjiga”, kako ističe autor, ”obuhvata brojne priče sa okolnostima ubistava djece: o ubistvu djece sa roditeljima, sa majkama, na zatočenim lokacijama, na pragovima kuća, streljanje na odabranim lokacijama nakon Srebrenice, otimanje od majki, smrt djece od gladi, nedostatka lijekova i tjelesne iscrpljenosti, 185 fotografija plus 48 nišana i 28 crvenih ruža”. Knjigu je objavio Medžlis Islamske zajednice Vlasenica.

U petak, 5. jula, u Centru za mlade Tušanj u Tuzli, upriličena je projekcija dokumentarnog filma ”Agresija na istinu” autora Avde Huseinovića. Pored autora na projekciji su se obratili i muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović, glavni imam hafiz Ahmed-ef. Huskanović. ”Ovo je prvi dokumentarni film”, ističe autor, ”koji se bavi temom negiranja, falsifikovanja historijskih činjenica, brojnih podvala s ciljem da se promijeni karakter rata, agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine. Film otkriva na koji način su Vlada entiteta Republika srpska i država Srbija milionskim iznosima finansirale projekte negiranja i falsifikovanja historijskih činjenica, za koje postoje pravosnažne presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu i domaćih sudova”.

Četvrti događaj upriličen je u Plavoj Sali BKC-a u Tuzli, 8. jula, a radi se o promociji knjige Branimira Anzulovića pod naslovom ”Nebeska Srbija: Od mita do genocida”. Na promociju su govorili: Admir Muratović, Izet Šabotić, Osman Halilović i Sead Husić. Ova multikulturalna studija ne govori samo o onome što je njezin podnaslov, nego, to treba naglasiti, potcrtava važnost svih izvora – historijskih, književnih, političkih, vjerskih i svih drugih koji su u svakom smislu nosioci određenog značenja. Da bismo bolje razumjeli našu vlastitu poziciju u godinama prije i za vrijeme Agresije te zašto je bio embargo na uvoz oružja, trebalo bi pročitati ovu studiju. Autor je ovu knjigu, prije svega, objavio na engleskom jeziku prije više od dva desetljeća i ona je pokušaj da se zapadnom čitaocu objasni ono što se dogodilo nama tokom devedesetih godina. Aktuelnost ove knjige i sve ono što ona sublmira u svom narativu i danas je jako i živo u onim ljudima koji podržavaju mitologizaciju svake vrste.

Zadnja dva programa održana su uoči dženaze u Potočarima, 10. jula, a radi se o šetnji za Srebrenicu, koja je krenula ispred BKC-a kroz Tuzlu pa sve do Trga slobode. Prije šetnje u zvaničnom programu obratili su se Adin Huremović i Benjamin Bajraktarević, koji je pročitao pjesmu na temu Srebrenice pod naslovom ”Triput su nas ubili” autora Seada Husića. Drugi program bio je i centralni a održan je na Trgu slobode. Ovaj program je sadržavao potresna svjedočenja preživjelih, snažne poruke sjećanja i autentiča kazivanja o golgotama i strahotama dešavanja u Podrinju u ljeto 1995. godine, a govorili su tuzlanski glumci: Remira Osmanović, Alisa Brkić, Ermin Avdić i Sadika Avdić. Ilahije i kaside izveli su članovi hora ”Gazi Turali-beg” i solistice Amina Kunić i Hasreta Muratović, a režiju ovog centralnog programa potpisuje Hazim Mujčinović.

Podršku u organizaciji manifestacije dali su Muftijstvo tuzlansko i Grad Tuzla.

Najpopularnije